Η Επιτροπή Εκπαιδευτικής Πολιτικής
ανακοινώνει τη διεξαγωγή επιστημονικής Διημερίδας με θέμα
« Προπτυχιακές σπουδές και εκπαιδευτικές πρακτικές στο ΑΠΘ»
31/3-1/4, 2012
Αμφιθέατρα ΚΕΔΕΑ

Σκοπός

Το ΑΠΘ αποτελεί το μεγαλύτερο πανεπιστήμιο της χώρας και υλοποιεί ένα σημαντικό εκπαιδευτικό έργο που είναι απαραίτητο να αναδεικνύεται. Παράλληλα με το έργο αυτό εμφανίζονται εκπαιδευτικά προβλήματα και δυσπραγίες που χρειάζεται να αντιμετωπιστούν με επιστημονικό διάλογο κι ανταλλαγή εμπειριών. Λόγω των συνθηκών συνήθως τα τμήματα λειτουργούν απομονωμένα και δεν έχουν ευκαιρίες για δημιουργική συζήτηση και ανατροφοδότηση.
Στην προσπάθεια να δημιουργηθεί ένα πρώτο βήμα ακαδημαϊκού διαλόγου και παρουσίασης εισηγήσεων, ερευνών, αναλύσεων που αφορούν στις πολλαπλές πτυχές της εκπαίδευσης στο ΑΠΘ και στα συναφή ζητήματα της εκπαιδευτικής πολιτικής, οργανώνεται η διημερίδα με θέμα «Προπτυχιακές σπουδές και εκπαιδευτικές πρακτικές στο ΑΠΘ».
Σκοπός της διημερίδας είναι η δημιουργία ενός φόρουμ για την ανάδειξη την παρουσίαση και τη συζήτηση θεμάτων που αφορούν στην εκπαιδευτική διαδικασία, όπως αυτή υλοποιείται από τους διδάσκοντες και τα τμήματα του ΑΠΘ, καθώς και στη βελτίωση της επικοινωνίας μεταξύ του διδακτικού προσωπικού πέρα από τα τμήματα στα οποία υπηρετούν.
Ειδική έμφαση θα δοθεί στην παρουσίαση καινοτομικών πρακτικών, στην ανάδειξη διδακτικών προσεγγίσεων, στην αντιμετώπιση των προβλημάτων και των παραγόντων που τα παράγουν όπως και στη διαμόρφωση εκπαιδευτικών πολιτικών στο ΑΠΘ.

Η διημερίδα διεξάγεται υπό την αιγίδα της Πρυτανείας

Οι βασικοί θεματικοί άξονες αφορούν:
Ι. Προγράμματα σπουδών (δομή, οργάνωση, διάρκεια, καινοτομία)
ΙΙ. Διδακτικές πρακτικές (εφαρμογές ΤΠΕ, διεπιστημονικές προσεγγίσεις, καινοτομίες, πρακτική άσκηση)
ΙΙΙ. Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου (εφαρμογές, νέες μορφές)

Εργασίες- Ομιλητές
Ομιλίες ανακοινώσεις, στρογγυλά τραπέζια
Πρόσκληση εργασιών
Η Οργανωτική Επιτροπή καλεί όσους ενδιαφέρονται να υποβάλουν εργασίες που αφορούν στις θεματικές του Συνεδρίου. Το Συνέδριο θα δεχθεί τους παρακάτω τύπους εργασιών:
Εισηγήσεις: Αφορούν εργασίες στους βασικούς θεματικούς άξονες για τις οποίες αποστέλλεται μια εκτεταμένη περίληψη 800 έως 1000 λέξεων.
Πόστερς: Αφορούν εργασίες στους θεματικούς άξονες για τις οποίες υπάρχει ο βασικός σχεδιασμός και κάποια αποτελέσματα για τις οποίες αποστέλλεται μια εκτεταμένη περίληψη 500-700 λέξεων.
Συνεδρίες Στρογγυλής Τράπεζας (Panels): Με τις συνεδρίες Στρογγυλής Τράπεζας παρέχεται η δυνατότητα να παρουσιαστούν εργασίες και να γίνουν ανοιχτές συζητήσεις γύρω από ένα ειδικό θέμα, το οποίο ενδιαφέρει ευρύτερα την επιστημονική και εκπαιδευτική κοινότητα είναι καινοτομικό ή προκαλεί διαφορετικές και αντικρουόμενες προσεγγίσεις.
Οι προτεινόμενες εισηγήσεις θα εξεταστούν από Επιστημονική Επιτροπή .
Χροδιάγραμμα
25 Φεβρουαρίου 2012. Λήξη υποβολής εργασιών.
5 Μαρτίου 2012 . Ενημέρωση για την αποδοχή των εργασιών.
15 Μαρτίου. Ανακοίνωση του Προγράμματος

Δικτυακός Τόπος (υπό διαμόρφωση)

Οργανωτική Επιτροπή
Επιτροπή Εκπαιδευτικής Πολιτικής ΑΠΘ

Πρόεδρος
Ψύλλος Δ. Καθ. Παιδαγωγικού Τμ. Δημ. Εκ/σης
Αντιπρόεδρος
Τζεκάκη Μ. Καθ. του Τμ. Επ.Πρ.Αγωγής & Εκ/σης
Μέλη
Βλάχος Ν. Καθ. του Τμ.Φυσικής
Παπαδημητρίου Α. ΕΕΔΙΠ του Τμ. Οικονομ. Επιστημών
Παπαναούμ Ζ. Καθ. του Τμ.Φιλοσοφίας και Παιδαγωγ.
Πέτρου Ι. Καθ. του Τμ. Θεολογίας
Χαΐτογλου Κ. Αν.Καθ.του Τμ. Β.Επιστ.& Πρ.Ιατρικής
Χατζηπαύλου – Λίτινα Δ. Καθ. Τμ. Φαρμακευτικής

Επιστημονική επιτροπή
Λιάλιου Δ. Αντιπρύτανις Ακαδημ.Υποθ & Προσωπ.
Ανδρέου Σ. Καθ. του Τμ. Ιστορίας Αρχαιολογίας
Αραβαντινός Δ. Αν.Καθ. του Τμ. Πολιτικών Μηχανικών
Βέγλης Α. Αν.Καθ. του Τμ. Δημοσιογρ. & ΜΜΕ
Γωνίδα-Μπάμνιου Ε. Επ.Καθ. του Τμ. Ψυχολογίας
Δημητριάδης Σ. Επ.Καθ. του Τμ. Πληροφορικής
Κογκούλης Ι. Καθ. της Θεολογικής Σχολής
Κοίλιαρη Α. Καθ. του Τμ. Γερμ. Γλώσσας & Φιλολ.
Κουτσογιάννης Δ. Επ.Καθ. του Τμ. Φιλολογίας
Λαδά-Χατζοπούλου Α. Καθ. του Τμ. Αρχιτεκτόνων
Λαζαρίδου Μ. Καθ. του Τμ. Βιολογίας
Παναγοπούλου Ε. Επ.Καθ. της Ιατρικής Σχολής