preloader

Ερευνητικά προγράμματα

Ερευνητικά έργα σε εξέλιξη

MedDMO

Μία πρωτοβουλία του Ευρωπαϊκού Παρατηρητηρίου Ψηφιακών Μέσων (EDMO) για την αντιμετώπιση της παραπληροφόρησης σε Ελλάδα, Κύπρο και Μάλτα.

MediaVerse

Μια Ευρωπαϊκή πρωτοβουλία για την ενίσχυση της συνεργασίας και τη διασφάλιση των πνευματικών δικαιωμάτων των ψηφιακών δημιουργών.

SOCIO-BEE

Μία Ευρωπαϊκή πρωτοβουλία για την ενίσχυση της συνεργασίας μεταξύ δημοσιογράφων και κοινού μέσω της καταγραφής των ατμοσφαιρικών μεταβολών.

ERUM

Μία Ευρωπαϊκής πρωτοβουλία για την προώθηση της κριτικής σκέψης και του γραμματισμού στα νέα μέσα σε φοιτητές, εκπαιδευτικούς και επαγγελματίες δημοσιογράφους.

WeVerify

Μία Ευρωπαϊκή πρωτοβουλία για την ενίσχυση της συμμετοχικής επαλήθευσης παραπλανητικού ψηφιακού περιεχομένου από δημοσιογράφους και κοινό.

jolt

Ένα Ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό δίκτυο για την αξιοποίηση των Μιντιακών Ψηφιακών Τεχνολογιών και της Επιστήμης Δεδομένων στη δημοσιογραφική πρακτική.

PHARM

Μία Ευρωπαϊκή πρωτοβουλία για την αντιμετώπιση της ρητορικής μίσους ενάντια σε πρόσφυγες και μετανάστες και την αντιμετώπιση της εξάπλωσης του υβριστικού λόγου.

SHAZAAM

Μια Ευρωπαϊκή πρωτοβουλία για την ανάπτυξη ψηφιακών εργαλείων και ερευνητικών μεθοδολογιών για την ανίχνευση της παραπληροφόρησης στον τομέα των ψευδοεπιστημών.

Mate

Μία Ευρωπαϊκή πρωτοβουλία για την ανάπτυξη των διαπολιτισμικών δεξιοτήτων των ημεδαπών και αλλοδαπών φοιτητών της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Untitled design

iMedius

Ένα ερευνητικό πρόγραμμα για την αξιοποίηση πολυεπιστημονικών μεθοδολογιών αιχμής, με σκοπό την παρακολούθηση και ανάλυση των ειδήσεων σε πολλαπλά τοπία μέσων.

Ολοκληρωμένα ερευνητικά έργα

•  MediaWatchers4Climate, Media Watchers for Climate Change: An innovative research methodology framework for environmental journalism, ΕΛΙΔΕΚ Ελλάδα 2.0, ΕΘΝΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΚΑΜΨΗΣ ΚΑΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, «ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΤΗΣ ΒΑΣΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ» – (2023-2025).
  • COPE Covering Cohesion Policy in Europe – Training MOOC for European Journalism Students (2023-2024).

• Wearables and droneS fOr CIty Socio-Environmental Observations and BEhavioral ChangE (H2020-LC-GD-2020) (2021-2024).
  • PHARM (Preventing Hate Against Refugees and Migrants) (2020-2022).
  • Non-profits & Media advocating for good! (χρηματοδότηση Active Citizens Fund (2020-2022).
  • ERUM (Enhancing Research Understanding through Media) (2019-2022).
  • Ερευνητικό πρόγραμμα Νέοι και Ευρωπαϊκές Εκλογές – Χρηματοδότηση από Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο (2019)
  • MATE (An Innovative, Student-Centered Approach to Intercultural Skills Acquisition for Students and Young Migrants) – (Δεκέμβριος 2018 – Νοέμβριος 2020)
  • SlideWiki EU Project – EU ICT-20-2015 Project SlideWiki (2016-2018).
  • Harnessing Data and Technology for Journalism-JOLT (2018- 2021)
  • Participatory journalism: Semantic services and management models (2018-2020).
  • European PhD Hub (December 2017 – 2019).
  • “Organization of media park – educational seminars of Thessaloniki”, production of educational material / training seminars implementation, Research Committee, 2015.
  • Multi-Sensor user Group member (8/2016-12/2016)
  • Data Journalism, OKFN Greece (1/2015 – today)
  • Social Sensor user Group member (9/2014 – 12/2014)
  • 2003-05 συμμετοχή στο ειδικό πρόγραμμα ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ «Ακαδημαϊκή και Επαγγελματική αναβάθμιση εκπ. Α/θμιας Εκπ/σης» του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Α.Π.Θ.
  • Euro Crisis Project (2012-2015 ) Συμμετοχή στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα με επιστημονικά υπεύθυνο τον καθηγητή Robert Picard του Reuters Institute for the Study of Journalism, University of Oxford
  • 2009 ερευνητικό πρόγραμμα με θέμα “Μελέτη των Δικτυακών Τόπων των Ελληνικών ΜΜΕ” με χρηματοδότηση του Ινστιτούτου Οπτικοακουστικών Μέσων (ΙΟΜ).
  • 2003 – 2008 συμμετοχή στο πρόγραμμα αναμόρφωσης του προπτυχιακού προγράμματος του Τμήματος Δημοσιογραφίας & ΜΜΕ που χρηματοδοτήθηκε στα πλαίσια του ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ.